Açıklandı: Haziran’da Bu 3 Altcoin’den Uzak Durun!

Kripto para piyasası Haziran ayına girerken, varlıkların çoğunluğu pozitif büyüme yaşıyor. Bununla birlikte, 25.000’den fazla kripto para birimi mevcut olduğundan, hepsi şu anda akıllıca yatırım seçenekleri olarak kabul edilmemekte. Bu nedenle Weiss Crypto Ratings (WCR) ve birkaç derecelendirme kuruluşu, tarihsel fiyat eğilimlerini ve son gelişmeleri göz önüne aldı. Kurum, yatırımcıların Haziran 2023’te kaçınmak isteyebilecekleri altcoin listelendi. İşte detaylar…

Listedeki ilk altcoin: Kusama (KSM)

Kusama (KSM), düşük derecesi nedeniyle “kaçınılması gerekenler” listelerinde yer almaya devam ediyor. Weiss Crypto Ratings (WCR), Kusama’yı benimseme ve teknoloji açısından ‘E-‘ veya ‘çok zayıf’ ve piyasa performansı açısından ‘D+’ veya ‘zayıf’ olarak derecelendiriyor. Ayrıca, Wikirating’in Kripto Derecelendirme Endeksi (CRI), şu anda Kusama’ya bir ‘CC’ derecesi vermekte.  Şu anda 26.06 dolardan fiyatlanan Kusama, son bir günde yüzde 0.13 yükseldi.  Ayrıca bir önceki haftaya kıyasla yüzde 2 artış gösterdi. Bu artış, Cosmos IBC aracılığıyla Polkadot (DOT) ile ilk bağlantı haberinden kaynaklanmakta. Ancak, aylık grafikte Kusama yüzde 15 oranında geriledi.

Mina Protocol de listede

Mina Protokolü (MINA), düşük derecelendirmelere sahip başka bir kripto para oldu. Wikirating’in CRI’ı MINA’ya ‘CCC’ puanı verdi. Bu da  coinin değerini korumak için uygun ticari, finansal ve ekonomik koşullara olan kırılganlığını gösterdi. WCR, MINA’ya teknoloji/benimseme açısından ‘E’ veya ‘çok zayıf’ olarak not verdi. Ayrıca piyasa performansı için ‘D+’ olarak derecelendiriyor. Böylece ortalama notu E+ oluyor.  Merkezi olmayan finans (DeFi) ve Web3 alanları için sıfır-bilgi (ZK) kanıtı ile güç alan yeni bir yasal uyumluluk aracı duyurmasına rağmen, MINA önceki 30 gün içinde yüzde 15.67’lik bir kayıp yaşadı. Bununla birlikte, kripto piyasasındaki son olumlu hava, fiyatını son 24 saatte yüzde 0.52 artırdı.

Bitcoin Gold (BTG)’un notu ne durumda?

Bitcoin Gold (BTG) hem Wikiratings hem de TokenInsight’tan ‘CC’ puanı aldı. Platformlara göre bu, yüksek güvenlik açığı olduğunu gösteriyor. WCR, BTG’yi ‘C-‘ veya ‘adil’ olarak derecelendiriyor. Bu da yatırımcıların BTG’yi kaçınılması gereken bir varlık olarak yorumladığını gösterebilir. Teknoloji/benimseme açısından ‘C’ ve piyasa performansı açısından ‘D+’ ya da ‘zayıf’ notunu almıştır. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bitcoin’in (BTC) bir fork’u olan BTG, temel GPU’ları kullanan yeni bir madencilik protokolü sunmakta. Gün içinde yüzde 3 ve bir önceki haftaya kıyasla yüzde 2,03 değer artışı gösterdi. Ancak, geçtiğimiz ay boyunca yüzde 8.52’lik kayıplar kaydetti.

Derecelendirmeler şu anda yatırım yapılacak en riskli altcoin projeleri hakkında fikir veriyor. Ancak, bu sektörün oldukça dinamik olduğunu ve hızlı değişikliklere tabi olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir kripto para birimini satın almadan önce kapsamlı bir durum tespiti ve araştırma yapmak yatırımcılar için çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir