Berlin’deki zirveye günler kala Almanya Başbakanı Scholz, Erdoğan’ın İsrail’e yönelik “faşizm” suçlamasına “absürt” dedi

T24 Dış Haberler

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, iki lider arasındaki görüşmeye günler kala Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik “faşizm” suçlamasını “absürt” diye niteledi.

Scholz’a salı günü Berlin’de düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci, Erdoğan’ın İsrail’e yönelik ‘faşizm’ suçlamasını sordu.

Yanıtına “İsrail bir demokrasi, buna dair bir şüphe yok” diyerek başlayan Scholz, “Bunu açıkça dile getirmeliyiz ve her karşılıklı konuşmada vurgulayacağız” dedi. 

Scholz, “İsrail insan haklarına ve uluslararası hukuka bağlı bir ülkedir ve buna uygun hareket eder” dedi. 

Scholz, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili olarak, “Bu yüzden İsrail’e karşı yapılan suçlamalar absürttür ve buna dair bir şüphe olamaz” ifadelerini kullandı. 

Scholz ve Erdoğan’ın cuma günü Berlin’de bir araya gelmesi planlanıyor. 

Erdoğan, 10 Kasım’da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından söz ederken, “Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı topraklarını zorla gasp edenler bunun üzerinde, geçmişi 75 yılı ancak bulan ve meşruiyetini bizzat kendi faşistlikleriyle tartışmalı hâle getirdiği bir devlet inşa etmeye çalışıyor. Bununla da yetinmiyor, ülkemiz topraklarını da içeren vadedilmiş topraklar hezeyanıyla nükleer silah kullanma tehditleriyle sabrımızı zorluyorlar. Sahip oldukları teknolojik üstünlüğe ve uyguladıkları ahlaksız zorbalığa rağmen daha Filistin’in masum çocuklarıyla, kadınlarıyla ve yaşlılarıyla baş edemeyenlerin bu ham hayalden uyanacakları günler yakındır” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir